BOSNA HERSEK TURU 5 Kişi 355 € 7-8 Kişi 335 € 15 Kişi 315 €

Departure Date

Every Monday

Duration

3 Gece 4 Gün

Views

1298

Tura Dahil Olan Hizmetler

Seyahat Sİgortası
Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği
Tüm Müze Girişleri
Tur Rehberi
Konaklama
Müze Girişleri Dahil
Otel ve Havalimanı Transferleri (gidiş-dönüş)
Turlarımız V.i.P Olarak özel araçlar ile yapılmaktadır.

Tur Programı

1. Gün -

İstanbul - Saraybosna

1. Gün Saraybosna Havalimanından Mostar’a yola çıkış. Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’ nun mareşal ünvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica, ( Yablanitsa, Konyits – Yablanitsa 23 km ) Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943 yılında Tito’ nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. Ardından Mostar’a doğru yola çıkış. Mostar’da Otele yerleşme. Ardından Sarı Saltuk tekkesi olarak ta bilinen Blagaj tekkeyi ziyaret ediyoruz. Tekke içinde yer alan Ali paşa türbesi ve Sarı Saltuk’un türbesini ziyaret ediyor ve tipik Anadolu evi şeklinde inşa edilmiş iki katlı bu evde Bayanlar mescidi, Meydan odası, Erkekler için mescit ve zikir odası, Hamamcık ve halvethane ve mutfak olarak kullanılan odayı görüyoruz. Dileyen misafirlerimiz nehire nazır avluda ya da diğer restoranlarda yemek yiyebilir, Türk çayı içebilirler. Tekke ziyaretinin ardından Mostar’a dönüyoruz. Mostar’a varışımızla birlikte yaya olarak turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında görülecek yerler ; Şehit camisi ve avlusundaki mezarlık. Bu mezarlığın bir özelliği de savaş esnasında Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostar’lıların da metfun bulunmasıdır. Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı Koski Mehmet Paşa camii. Bu cami köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir. Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu Mostar Köprüsü – 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan ve 1993 te yıkılan ancak 2004 yılında tekrar restore edilen tek kemerli köprüdür. Tara Kulesi – Bu kuleler zamanında köprü güvenliğini sağlayan ekiplere mahsusken günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Kriva Cuprija – Eğri köprü Tabakhane camii ve hamamı – Zamanında deri işiyle uğraşan eşrafın diğer camilerdeki cemaate koku olarak rahatsızlık vermemesi adına kendilerine özel yaptırdıkları ve altından sular akan camidir. Mostar’da alışveriş ve şehrin tadını çıkarmak için serbest zaman. Konaklama Mostar’da.
2. Gün

Saraybosna - Konjic - Jablanica - Mostar - Blagaj - Pocitelj - Saraybosna

Mostar’dan Saraybosna’ya yola çıkış. Yolumuz üzerinde bulunan küçük beldelerin içinden geçerek ilk durağımız olan Konjic ( Konyits) şehrine varıyoruz. Neretva nehri kenarına kurulmış 50 bin nüfuslu bu küçük şehirde 2. Dünya savaşında ve 92 – 95 savaşında hasar görmüş ve tadilatı TC Karayolları ve Tika tarafından yapılmış Osmanlı köprüsü, Kırık minareli camii, aslına uygun restore edilmiş mini çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Fotoğraf molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Saraybosna’ya ulaşınca otelimize yerleşiyoruz. Kısa mola sonrası Saraybosna turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında göreceğimiz yerler ; 18.yy Boşnak mimarisi ile yapılmış Sebil Osmanlı döneminden kalmayı başarak tek aktif sanat sokağı ‘’ Bakırcılar Sokak ‘’ Çarşı camii Moriça Han ve içerisinde bulunan Genç Müslümanlar teşkilatı lokali ‘’ Mladi Muslimani ‘’ Kanuni Sultan Süleyman’ın halaoğlu Gazi Hüsrev bey camii ve türbesi Saat Kule Kurşunlu Medrese Gazi Hüsrev bey müzesi ve kütüphanesi Avrupa’nın ilk umumi tuvaleti 1. Dünya savaşının çıktığı yer olarak bilinen Latin köprüsü Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan Hünkar Camii At meydanı - Okmeydanı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakır Baba Camii Ortodoks Kilisesi Alija Izetbegoviç parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosna’lı emekliler Ferhadiye Camii Ferhadiye Caddesi ( Saraybosna’nın En Popüler Caddesi ) Musevi Sinagogu Katolik Kilisesi – Katedral – İsa’nın Kalbi Kilisesi Saraybosna gülleri ( Savaş zamanı bir bomba ile birden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar ) Fırın yeri katliamının yapıldığı nokta 6 Nisan 1945 te Yugoslav ordusu tarafından Alman işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateş 5 Şubat 1994 te Pazar yeri katliamı olarak anılan ve 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt pazarı Avusturya – Macaristan döneminde Hükumet Konağı ( Belediye binası ) olarak yaptırılan ve savaş dönemi yakılarak bir çok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica ( Viyeçnitsa ) kütüphanesi
3. Gün

Saraybosna - Travnik - Saraybosna

- Saat 10:00h Travnik’e hareket. - Muhteşem Doğa Manzarasını seyrederek yolculuk yapıyoruz. Travnik şehrine varış. ( Saraybosna – Travnik 90 km ) Travnik şehri yaya turumuzda göreceğimiz yerler ; Elçi İbrahim Paşa medresesi. Plava Voda – Göksu nehri ve kaynağı Travnik kalesi – Kale içinde yöresel kıyafet sergisi, eski Travnik fotoları sergisi, mini anfitiyatro, Yıkık cami kalıntıları ve minaresi göreceğimiz yerlerdir. Şehrin en güzel manzara fotoğrafını bu kaleden çekiyoruz. Alaca Cami ( Şarena Dzamija ) ve arastası Travnik çarşısı 92 – 95 savaşında şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri Vezirlerin türbeleri Saat kulesi Dileyen misafirlerimiz turumuzun ardından Plava Voda’da yemek yiyebilirler. Serbest zamanın ardından Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve 16 Nisan 1993 yılında çok büyük acılara ev sahipliği yapmış Ahmiçi köyüne uğruyoruz. ( Travnik – Ahmiçi 20 km ) Ahmiçi köyü camisi avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. Ardından Saraybosna’ya hareket. - Saraybosna’da serbest zaman ve otelde konaklama.
4. Gün

Saraybosna - Vişegrad - Gorajde

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09.00'da otelimizden check out yaparak ayrılıyoruz. İlk olarak 1984 yılı kış olimpiyatlarının yapıldığı İgman dağı eteklerinde Bosna nehrinin kaynağı olan milli park ‘’ Vrelo Bosne ‘’ya varış. Bu doğal parkta su kaynakları, Kuğular, yeşilin ve mevsimine göre sonbaharın her tonunu görme imkanı buluyoruz. Serbest zamanın ardından otobüsümüz ile 92 – 95 yılları arasında yapılan savaşta Boşnakların en kritik hamlelerinden biri olan ve havalimanının altına kazılan Yaşam tünelini ziyaret ediyoruz. Savaşın seyrini değiştiren ve tarihin en uzun kuşatması ( 4 yıl 4 ay ) sayılan Saraybosna kuşatmasını yaran bu tünel ve müzesinde orijinal görüntülerden hazırlanmış 15 dk lık bir video, Fotoğraf galerisi, savaş haritası ve savaş zamanında kullanılan araç gerecin sergilendiği bu müzeyi gezdikten sonra havalimanına hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından tarifeli uçuşumuz ile İstanbul’a hareket ediyoruz.

Rezervasyon Bilglieri

Tur Adı Yetişkin Başına Fiyat Çocuk Başına Fiyat Müsaitlik Başlangıç Tarihi Süre
BOSNA HERSEK TURU 5 Kişi 355 € 7-8 Kişi 335 € 15 Kişi 315 € 0 215 0 Herzaman Pazartesi 3 Gece 4 Gün

Rezervasyon Bilgileri

İsim Fiyat ( Yetişkin/Çocuk ) Kişiler ( Yetişkin/Çocuk ) Miktar Toplam

Genel Toplam

Ara Toplam 0
Toplam 0

Müşteri Bilgileri

*
İsim Gerekli
*
Soyisim Gerekli.
*
Telefon numarası Gerekli.
*
Adres Gerekli.
Teşekkür ederim. Rezervasyonunuz alındı ve rezervasyon numaranız: